DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 25°C
Parçalı Bulutlu

BAŞKAN GÜRBÜZ’DEN ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ MESAJI

BAŞKAN GÜRBÜZ’DEN ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ MESAJI
REKLAM ALANI
25.02.2020
79
A+
A-

ANADOLU AHİ EVRAN İŞ ADAMLARI BAŞKANI MEHMET GÜRBÜZ’DEN ÜÇ AYLAR ILE ILGILI AÇIKLAMA ÜÇ AYLARIN MÜSLÜMAN ALEMİNE VE ÜLKEMIZE BİRLİK,BERABERLİK,MUTLULUK VE HUZUR GETIRMESINİ CENABI ALLAH’TAN NIYAZ EDIYORUM.MİLLETÇE BIRLİK VE BERABERLİĞE IHTIYACIMIZ OLAN BU ZAMANDA ANASIRIMIZ MERHAMET OLMALI,MAYAMIZ KARDEŞLIK OLMALI,HÜKMÜMÜZ ADALET OLMADIR.

Müslüman aleminin sevinçle beklediği üç aylar bugün başlıyor. Kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç aylar, manevi huzur ve sükûnun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı rahmet aylarıdır. İslam aleminde recep, şaban ve ramazanı kapsayan rahmet ve bereket mevsimi üç aylar için heyecanlı bekleyiş sona eriyor. Üç aylar on bir ayın sultanının habercisidir olarak bilinir. Bu aylar girince, Müslümanları uhrevi bir kaplar ve ruhları şenlenir

Cenab-ı Hakk (c.c.) biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmiştir. Nasıl ki haftanın günleri arasında Cuma günü faziletli bir gün ise, üç aylar olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır. Zira Receb ayı girince Peygamberimiz (s.a.v.) Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır. diye dua ederlerdi.Bu ayların Müslümanlarca değerli addedilmesinin sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu aylar hakkında verdiği haberlerdir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır buyurmuştur.Recep, şaban ve ramazan ayları ibadet ve maneviyat olarak diğer aylara göre daha üstün bir şeref ve fazilete sahiptir.Hz. Resul-ü Ekrem’den (s.a.v) nakledilen bir hadisinde şöyle buyurmaktadır Recep Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kafirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım, ve ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.

Receb kelimesi herhangi bir şeyden korkmak, utanmak veya bir kimseyi heybetinden dolayı ululamak ve tazim etmek manalarına gelir.

Cahiliye devrinde Araplar, putları için bu ayda kurban keserlerdi. Araplar arasında mukaddes bilinen Receb ayı, haram aylardan eşhuru’l-hurum) biridir. Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. Diğer üç haram ay ise, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’dir. Receb ayı, birbirini takip eden bu üç aydan hemen sonra gelmediği ve yedinci sırada olduğu için Recebü’l ferd adı da verilmiştir.

Şaban ayının Araplar arasındaki eski adı ‘Azil’ idi. Araplar, Şaban ayına şehrullâhi’l-muazzam, şehru’l-kerame ve şehru’l-kasir de derler. Şaban ayı şuhür-ü selâse denilen üç ayların ikincisidir. Şaban ayının en önemli hususiyetlerinden birisi de, Berat gecesinin bu ayın on beşinci gecesine tesadüf etmesidir. Berat gecesi; meleklerin inmesi, duaların geri çevrilmeyip kabul olunması gibi daha birçok hususiyete haiz olduğu için, içerisinde bulunduğu Şaban ayını da değerli kılmıştır.

Ramazan ayı; Kur’an ve oruç ayı olup, içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini de barındırmasıyla izzet ve şerefi bir kat daha artan, Peygamberimiz s.a.v.’in Ümmetimin ayıdır diye vasfettiği, iyilik, tövbe, istiğfar ve sabır ayıdır.

Bizim en fazla birliktelige muhtaç olduğumuz .Bu mübarek üç aylara bizlere girmeyi bahş eden Yüce Rabbimize sonsuz minnet ve şükürlerimi sunuyorum.Recep ayının,Şaban ve Ramazan aylarınin Ülkemize huzur,mutluluk getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.Milletçe birlik beraberliğe ihtiyacımız olan bu zamanda anasırımız merhamet olmalı,mayamız kardeşlik olmalı hükmümüz ise adalet olmalıdır.Üç ayların Milletimize ve İslam alemine Hayirlar getirmesini,bizleri Yaratan Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

Mehmet Gürbüz

Anadolu Ahi Evran İş Adamları

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.