DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 25°C
Parçalı Bulutlu

TİGEM’DEN AÇIKLAMA

TİGEM’DEN AÇIKLAMA
REKLAM ALANI
23.10.2020
609
A+
A-

Son günlerde bazı basın-yayın organlarında Malatya ili, Akçadağ ilçesinde yer alan Sultansuyu Tarım İşletmesiyle ilgili gündeme getirilen; Sultansuyu Tarım İşletmesinde yer alan binaların tarihi nitelikte olduğu, bir firmaya yaptırılan deprem performans analiz raporuna dayalı olarak İşletmedeki binaların yıktırılacağı aslında binaların yıkılarak yenilenmesine gerek olmadığı, İşletmenin özelleştirileceği ile ilgili asılsız iddialarda bulunulması üzerine GERÇEK bilgilere dayalı bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Osmanlı Padişahı Abdülaziz döneminde 1865 yılında Sultansuyu Çiftlikat-ı Hümayunu adı ile kurulan Sultansuyu Tarım İşletmesi; ordunun at ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş, Cumhuriyet döneminde at yetiştiriciliğinin yanında damızlık sığır ve koyun yetiştiriciliği faaliyetleri ile bölge hayvancılığının gelişmesine önemli katkılar sunmuş TİGEM’e bağlı önemli işletmelerden biridir.

Sultansuyu Tarım İşletmesi; TİGEM’in safkan Arap atı yetiştiricilik faaliyetlerini 11 aygır, 110 baş ana kadro ile Malatya’da sürdürmektedir. Her yıl elde ettiği ortalama 100 baş tay ile Arap atı yetiştiriciliğinin önemli bir merkezi konumundadır. Ayrıca talep doğrultusunda özel yetiştiricilere ait kısrakların, İşletmedeki mevcut aygırlardan sun-i tohumla yolu ile gebeliği sağlanarak yine Arap atı yetiştiriciliği ve ıslahında sektöre hizmet vermektedir.

Tüm bunların yanında; Türkiye’de sadece 5 adet bulunan boğa sperması üretim merkezinin en büyüğüne sahip Sultansuyu Tarım İşletmesinde, Türkiye’de üretilen tüm dondurulmuş boğa spermalarının yaklaşık %35’i karşılanmakta, tesise 2018 yılından itibaren getirilmeye başlanan genetik olarak kendini ispat etmiş boğalar ile sığır ıslahına da büyük katkılar sağlanmaktadır.

Son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla mevcut tarımsal tesisler modernize edilmektedir. Osmanlı döneminden günümüze ata yadigârı at yetiştiriciliği geliştirilirken; ülkemiz sığır varlığının ıslahında önemli bir yeri bulunan üstün vasıflı Boğa Sperması Üretim Merkezi 2012 yılında bu İşletmede hizmete açılmıştır. Bu üretim merkezi aracılığıyla her yıl ülkemiz genelinde 700 bin doz boğa sperması dağıtımı yapılmaktadır.

Güncel projeler kapsamında; Sultansuyu Tarım İşletmesinde ilave at tavlaları, at sperması üretim tesisi, boğa sperması üretim tesisi yatırımları hızla devam etmekte; İşletmenin bölge ve ülkemize sunduğu hizmetlerin etkinleştirilerek sürdürülmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Diğer taraftan, sertifikalı yulaf ve arpa tohumu üretimi konusunda tohum hazırlama tesis kapasitesinin önümüzdeki yıllarda artırılması hedeflenmektedir.

Bir süredir Sultansuyu Tarım İşletmesi’ndeki mevcut binaların yıkımına yönelik basında çıkan ve infial yaratan haberler gerçeği yansıtmamakla birlikte; Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan, etkisi Malatya ilinde de görülen, önemli bir can kaybı ve yıkıma neden olan deprem sonrası Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Sultansuyu Tarım İşletmesinde yer alan binalarda “Deprem Performans Analizleri”nin yaptırılması talep edilmiştir. Bu bağlamda yetkili bir kuruluşa yaptırılan deprem performans analizleri sonuç raporuna göre göçme düzeyinde çıkan idare binası, sosyal tesis ve 34 konut binasının kullanım dışı bırakılması öngörülmüştür. Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü müze uzmanları tarafından, yıkım kararı alınan binalarda yapılan incelemeler sonucunda binaların sanat ve mimari özellikler açısından tarihi bir nitelik taşımadığını tespit edilmiştir. Ayrıca bu husus uzmanlar tarafından hazırlanan teknik raporla da kayıt altına alınmıştır.

Birinci derece deprem kuşağında yer alan İşletmede gerçekleşmesi muhtemel yıkıcı bir depremde olası can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmesi amacıyla teknik rapora uygun olarak çürük binaların yıkılması, yerlerine ivedilikle yenilerinin yapılması planlanmıştır. TİGEM’in öncelikli tarımsal üretime yönelik pek çok yatırım projesi varken, çalışanların can güvenliği birinci öncelikli konu olarak değerlendirilmiş, söz konusu yatırım programı revize edilerek, 2021 yılında yıkılacak binaların yerine yenilerinin yapılması hedeflenmiş ve proje çalışmaları başlatılmıştır. Sultansuyu Tarım İşletmesinde görev yapan personelimizin daha iyi koşullarda çalışmalarını sürdürmeleri, olası bir deprem sonrası can kaybının yaşanmaması, daha sağlıklı bir çalışma ortamının oluşturulması amaçlanmaktadır.

Örnek olarak değerlendirilecek bu çalışmalara karşı, çeşitli basın-yayın organlarında yer alan yalan yanlış ifadelerle TİGEM çalışanlarında moral ve motivasyon bozucu etki bırakan haberler, kamuoyu nezdinde yanlış düşüncelere neden olmaktadır.

Basın-yayın organlarında yer alan haberlerde iddia edilenler, gerçeklikle bağdaşmamaktadır. Sultansuyu Tarım İşletmesinin özelleştirilmesi veya uzun süreli kiraya verilmesi gündem konusu dahi değildir. Türkiye’nin dört bir yanında yer alan diğer 16 işletmemizde olduğu gibi bu İşletmemizde de çalışmalarımızı sürdürüyor ve ülkemize katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.